Kanada'da Çalışma İzni

Kanada yüksek lisans fiyatları ve yaşam masraflarını karşılayıp daha rahat yaşamak isteyen yüksek lisans öğrencilerinin çoğu Kanada çalışma izni alarak çalışma yoluna gitmektedir. Kanada’da öğrenciyken belirli koşullar karşılığında çalışabilirsiniz.

Kanada çalışma izni alabilmeniz için gereklilikler
Eğitim programınızın ilk 6 ayını tamamlamanız gerekmektedir
Herhangi bir burs almıyor olmanız gerekmektedir
Çalışma izni için başvuru yapmış olmalısınız
Ders notlarınız belirli bir düzeyde olmalıdır
İş ilanlarını gazeteden, internetten ve seri ilanlardan bulabilirsiniz.

Öğrenciler yüksek lisans eğitimlerine devam ettikleri süre boyunca haftada 20 saat Kanada çalışma izni, yaz tatillerinde ise full-time Kanada çalışma iznine sahiptir. Yüksek lisans eğitiminiz bittikten sonra Kanada çalışma vizesi başvurusununda bulunabilir ve çalışma vizesi edinebilirsiniz.

Yüksek lisans programını tamamladıktan sonra ise 2 yıl yasal çalışma izni verilir (bu hak Toronto, Montreal, Vancouver gibi büyük şehirlerde bir yıl ile sınırlandırılmıştır). Bu izin sayesinde öğrenciler eğitim aldıkları alanda iş deneyimi edinme imkanı bulurlar. Ayrıca öğrenim görürken çalışıyor oldukları şirketlerde ücretli çalışan olarak mesleki hayatlarına devam edebilirler.

Kanada kurumlarında çalışanlar belirli eyaletlerde geçerli olan PNP (Eyalet Aday Programı) programına başvurduktan sonra Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulunabilirler. Kanada içerisinde yapılan başvurularda süreç 2 yıldır bu durumda ise bu süre bir yıla düşmektedir.